SI53313-B-GMR OverviewThere is a case of 44-VFQFN Exposed Pad in which it is packaged. Tape & Reel (TR) is the form in which it is packaged. It is recommended that the maximum value for normal operation is 1.25GHz. In this case, it is set up as Surface Mount. Electrical components classified as Fanout Buffer (Distribution), Translator are classified as such. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C in order to ensure reliable performance. The clock switch should operate with a voltage of 1.71V~3.63VV. In this case, it is placed in the way of Surface Mount. As a result, it produces CML, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL. The SI53313 family contains it.
SI53313-B-GMR FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
SI53313-B-GMR ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI53313-B-GMR Clock Buffers & Drivers applications.
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1997 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Translator |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.63V |
| Base Part Number | SI53313 |
| Output | CML, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Number of Circuits | 2 |
| Frequency (Max) | 1.25GHz |
| Input | CML, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| RoHS Status | RoHS Compliant |