SI5334M-B02080-GM OverviewLocated in the Tray package, it can be accessed. 24-VFQFN Exposed Pad comes with the case. The mounting type to use is Surface Mount. 24 terminations are found in it. Voltage 1.8V is provided by the part. To run 260, we utilize this part's peak reflow temperature. There are a total of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC uPs, uCs, and peripherals in this device. In this case, the maximum supply voltage (Vsup) reaches 1.98V. The device can also establish ALSO OPERATES WITH 2.5V AND 3.3V NOMINAL SUPPLY. There should be 200MHz frequency over 200MHz for the clock's output. Temperatures below -40°C are not permitted for this device. Temperatures should not exceed 85°C. 3.3V is the recommended supply voltage. 4 outputs are possible on the device. Supply current is available at 45mA.
SI5334M-B02080-GM FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
operate supply voltage at the range of 3.3V
SI5334M-B02080-GM ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI5334M-B02080-GM application specific timer applications.
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Additional Feature | ALSO OPERATES WITH 2.5V AND 3.3V NOMINAL SUPPLY |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.98V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Operating Supply Current | 45mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 710MHz |
| Output Clock Frequency-Max | 200MHz |
| Max Duty Cycle | 60 % |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |