SI5335D-B02537-GMR OverviewAs a clock IC, it uses the Tape & Reel (TR) package. When reflowed, this frequency generator can withstand a maximum temperature of 260. As a result, frequency synthesizers can be found to contain 24 terminations. For this clock generator ic, a voltage of 1.8V is required. It would be possible to supply this clock PLL with 1.98V of power. This RF synthesizer has CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC uPs, uCs, and peripheral ICs. For safety reasons, this frequency generator's supply voltage should remain above 1.71V. If the frequency generator's operating temperature exceeds 85°C, it may pose a ha85°Card. The clock PLL can synthesi200MHze a clock frequency of 200MHz with high quality. Temperatures below -40°C could result in this clock PLL failing to start up. In order to provide better clock signal output, this frequency synthesizer is equipped with ALSO OPERATES WITH 2.5V AND 3.3V NOMINAL SUPPLY.
SI5335D-B02537-GMR FeaturesSupply voltage of 1.8V
Output clock frequency (Max) of 200MHz
SI5335D-B02537-GMR ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI5335D-B02537-GMR Clock Generators applications.
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| Terminal Finish | Gold (Au) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES WITH 2.5V AND 3.3V NOMINAL SUPPLY |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N24 |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.98V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.71V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 350MHz |
| Output Clock Frequency-Max | 200MHz |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |