SL18861DI OverviewThere is a case option of 10-WFDFN available for this clock divider. There is a Tube packaged with it. Normal operation is limited to 52MHz. 10 terminations have been recorded. With a supply voltage of 1.8V, high efficiency is possible. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution) are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 1.7V~3.65V V must be available. Surface Mount is placed within the way of this object. A pin count of 10 can be found on it. It is operated using the 10 pins. This is a member of the family of SL18861. There is a default setting of output 3.
SL18861DI Features10 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
SL18861DI ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SL18861DI Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WFDFN |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2011 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 1.7V~3.65V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Base Part Number | SL18861 |
| Pin Count | 10 |
| Number of Outputs | 3 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 100 ns |
| Frequency (Max) | 52MHz |
| Input | LVCMOS |
| Ratio - Input:Output | 1:3 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Duty Cycle | 70 % |
| Length | 2mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |