SN0305042RTHT OverviewThe clock divider is available in 24-VFQFN Exposed Pad case. There is a Tape & Reel (TR) package attached to it. It is normal to operate with a value of 800MHz. A total of 24 terminations are present. Supply voltages of 3.3V enable high efficiency. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution), Divider is categorized as such. Set the temperature to -40°C~85°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 3V~3.6V V source. This item is positioned in the way of Surface Mount. There is a pin count of 24 on timeing clock. There is an output of LVCMOS, LVPECL. The 24 pins are used for operation. This object belongs to the SN305042 family. There is 3.6V maximum supply voltage (Vsup). The supply voltage (Vsup) should be maintained above 3V in order for the clock divider to operate normally. As a default, it outputs 4. In this case, the packing method is TR.
SN0305042RTHT Features24 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
SN0305042RTHT ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN0305042RTHT Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 45.387587mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Divider |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Packing Method | TR |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | SN305042 |
| Output | LVCMOS, LVPECL |
| Pin Count | 24 |
| Number of Outputs | 4 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 800MHz |
| Logic Function | Clock |
| Input | CML, HSTL, LVDS, LVPECL, SSTL-2, VML |
| Ratio - Input:Output | 1:3 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Propagation Delay (tpd) | 2.6 ns |
| fmax-Min | 800 MHz |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.03 ns |
| Height | 1mm |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| Thickness | 880μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |