SN65CML100DR OverviewLevel translators is embedded in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package.Level translators is packaged in the way of Tape & Reel (TR).The output it is configured with uses Differential.The translator type of this electrical device is Mixed Signal.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.The Channel type of this electrical device is Unidirectional.The operating temperature is -40°C~85°C TA.There are 8 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.According to the base part number 65CML100, its related parts can be founded.Level translators is powered from a supply voltage of 3.3V.Level translators is equipped wLevel translatorsh 8 pin count.Level translators is a type of FPGA belonging to the 65CML series.Level translators is designed wLevel translatorsh 8 pins.Level translators supports the maximal supply voltage of 3.6V.Level translators operates wLevel translatorsh the minimal supply voltage of 3V.The number of channels is growing strong/weak: 1.The output current of 400μA makes it feature maximum design flexibility.The supply voltage should be maintained at 3.3V for high efficiency.
SN65CML100DR Features8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
8 pin count
65CML series
8 pins
SN65CML100DR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN65CML100DR voltage translators & level shifters applications.
Enterprise and communications
Industrial
Personal Electronics
Enterprise
Telecom
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 75.891673mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 65CML |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Base Part Number | 65CML100 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Differential |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Output Current | 400μA |
| Propagation Delay | 800 ps |
| Turn On Delay Time | 800 ps |
| Logic Function | Translator |
| Data Rate | 1.5Gbps |
| Interface IC Type | INTERFACE CIRCUIT |
| Channel Type | Unidirectional |
| Interface Standard | EIA-644; TIA-644 |
| Output Signal | CML |
| Translator Type | Mixed Signal |
| Input Signal | CML, LVDS, LVPECL |
| Height | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |