SN74AUP1T98YFPR OverviewEmbedded in the 6-XFBGA, DSBGA package, it is now available to you.Packaged as Tape & Reel (TR).This output is configured with Single-Ended.Level translators is the Voltage Level type of translator that is used in this electrical device.Electronic parts are mounted using the Surface Mount method.This electrical device has channel type Unidirectional.During operation, the temperature is set to -40°C~85°C TA.1 circuits are used to provide this superior level of flexibility.Usually, when a transmission line is terminated, there are 6 termination points used.There is a base part number 74AUP1T98 that refers to the related parts.In order to power the device, a voltage supply of 2.5V is required.The pin count of this device is 6.In terms of its design, it is a member of the 74AUP series.The pin configuration of the device is 6.Electronic parts are designed with a number of bits of 1.3.6V is the maximum supply voltage it can handle.There is a minimum supply voltage of 800mV for it.There is a configuration of 1.8V~2.7V for the VCCA supply rail.There is a configuration of 2.3V~3.6V for the VCCB supply rail.Level translators has been mounted wLevel translatorsh the method of Surface Mount.3 is the number of channels available in the system.In the absence of external influences, it consumes 500nA of quiescent current.As long as Configurable Gate Logic Functions is ensured, operations will succeed.
SN74AUP1T98YFPR Features6-XFBGA, DSBGA package
1 circuits
6 pin count
74AUP series
6 pins
SN74AUP1T98YFPR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74AUP1T98YFPR voltage translators & level shifters applications.
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
Advanced Driver Assistance System (ADAS)
Telematics
Handset
Smartphone
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-XFBGA, DSBGA |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74AUP |
| JESD-609 Code | e1 |
| Feature | Configurable Gate Logic Functions |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74AUP1T98 |
| Pin Count | 6 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Single-Ended |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 800mV |
| Nominal Supply Current | 900nA |
| Number of Bits | 1 |
| Propagation Delay | 4.7 ns |
| Quiescent Current | 500nA |
| Turn On Delay Time | 10.8 ns |
| Logic Function | Translator |
| Output Characteristics | PUSH-PULL |
| Interface IC Type | INTERFACE CIRCUIT |
| High Level Output Current | -4mA |
| Channel Type | Unidirectional |
| Low Level Output Current | 4mA |
| Translator Type | Voltage Level |
| Voltage - VCCA | 1.8V~2.7V |
| Voltage - VCCB | 2.3V~3.6V |
| Height | 500μm |
| Length | 1mm |
| Width | 1.4mm |
| Thickness | 500μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |