SN65EL11DGKR OverviewIt is package in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case. It is packaged as a Tape & Reel (TR). In normal operation, 3.5GHz is the maximum value. A total of 8 terminations can be found in it. It is possible to achieve high efficiency with a 5V supply voltage. The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution) fall into this category. Setting the temperature to -40°C~85°C ensures reliable performance. 4.2V~5.7V V power should work with it. 8 pins are present on timeing clock. The output of it is ECL, PECL. This IC divider operates on 8 pins. It belongs to the family of 65EL11. In this case, the maximum supply voltage (Vsup) is set to 5.7V. Default settings are set to output 4. A supply of +-5V volts is needed to power it.
SN65EL11DGKR Features8 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
SN65EL11DGKR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN65EL11DGKR Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 18.99418mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Power Dissipation | 527mW |
| Voltage - Supply | 4.2V~5.7V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | 65EL11 |
| Output | ECL, PECL |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 4 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.7V |
| Power Supplies | +-5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Power Dissipation | 527mW |
| Propagation Delay | 300 ps |
| Turn On Delay Time | 300 ps |
| Frequency (Max) | 3.5GHz |
| Input | ECL, PECL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.3 ns |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |