MC100LVE310FN OverviewIt's a electronic part of the 28-LCC (J-Lead) package. It's packaged in the form of a Tube. The maximum value for normal operation is 1GHz. There are 28 terminations in it. High efficiency is feasible with a supply voltage of 3.3V. It's set up in the way of Surface Mount. Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer is the classification for this electrical component. To ensure reliable performance, the temperature should be set to -40°C~85°C. It should be able to work with a power source of 3V~3.8VV. It has a pin count of 28 on it. Its output is LVECL, LVPECL. The maximum supply voltage (Vsup) is set to 3.8V. For normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 3V. This electrical component belongs to the 100LVE series. When utilizing this gadget, NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -3V TO -3.8V can also be obtained.
MC100LVE310FN Features28 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
MC100LVE310FN ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
MC100LVE310FN Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 100LVE |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Additional Feature | NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -3V TO -3.8V |
| Voltage - Supply | 3V~3.8V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Output | LVECL, LVPECL |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J28 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.8V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 1GHz |
| Input | LVECL, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:8 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Propagation Delay (tpd) | 0.8 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |