SN65EL11DR OverviewThere is a case option of 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) available for this clock divider. There is a Tape & Reel (TR) packaged with it. Normal operation is limited to 3.5GHz. 8 terminations have been recorded. With a supply voltage of 5V, high efficiency is possible. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution) are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 4.2V~5.7V V must be available. A pin count of 8 can be found on it. As a result, the output is ECL, PECL. It is operated using the 8 pins. This is a member of the family of 65EL11. The maximum supply voltage (Vsup) has been set to 5.7V. There is a default setting of output 4. There is a +-5V volt supply attached to it.
SN65EL11DR Features8 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
SN65EL11DR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN65EL11DR Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 75.891673mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Power Dissipation | 840mW |
| Voltage - Supply | 4.2V~5.7V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | 65EL11 |
| Output | ECL, PECL |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 4 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.7V |
| Power Supplies | +-5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Power Dissipation | 840mW |
| Propagation Delay | 300 ps |
| Turn On Delay Time | 300 ps |
| Frequency (Max) | 3.5GHz |
| Input | ECL, PECL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.3 ns |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |