SN65LVDS17DRFR OverviewA convenient transport package is provided in the power buffer of a 8-WFDFN Exposed Pad.A total of Tape & Reel (TR) packages are available for shipping of power buffer.Surface Mount Universal mout to make it easier for you to adjust.As a matter of fact, this type is typical of the Buffer, ReDriver type.As a result, the op amp buffer is powered by 2.375V~3.6V voltage.It facilitates input from PECL sources.In order to avoid mal-functioning of the system, it is recommended that the operating temperature is set to -40°C~85°C.To find pin-to-pin solutions that fit your specific requirements, try searching with the letter "65LVDS17".The op amp buffer has 8 terminals that can be found along its length.In terms of its peak reflow temperature, it is 260.Powered by a 2.5V voltage, the splitter is capable of performing many demanding tasks due to its dependable supply.As far as the pinout is concerned, the Power buffer has 8 pins starting at its 8 axis.Depending on the input, it will output in LVDS.In addition, it has 8 pins.A mounting hole is provided for mounting on PCBs and other boards.Voltage 40mA is needed to operate this power buffer.Repeters can be run with 2.5/3.3V power supplies.Using 1 receivers, this repeater signal operates.In addition to IT ALSO OPERATES AT 3.3 V SUPPLY, the repeter has specialties in certain areas.
SN65LVDS17DRFR FeaturesIT ALSO OPERATES AT 3.3 V SUPPLY.
SN65LVDS17DRFR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN65LVDS17DRFR Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | IT ALSO OPERATES AT 3.3 V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | 65LVDS17 |
| Output | LVDS |
| Pin Count | 8 |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Operating Supply Current | 40mA |
| Number of Bits | 1 |
| Logic Function | Buffer |
| Input | PECL |
| Data Rate (Max) | 4Gbps |
| Number of Receivers | 1 |
| Delay Time | 460ps |
| Delay-Max | 0.63 ns |
| Height | 800μm |
| Length | 2mm |
| Width | 2mm |
| Thickness | 750μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |