SN65MLVD128DGG OverviewPackaging is convenient because power buffer comes in 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width).Power buffer is ready to ship in a package of Tube.A universal mount that's easy to adapt.Type-wise, this is a Buffer, Multiplexer.To operate, this op amp buffer needs 3V~3.6V voltage.In order to maintain a high standard of output, 1 x 1:8 channels cooperate together.There is no input provided by it.It is recommended to set the operating temperature to -40°C~85°C to avoid any malfunctions.With "65MLVD128," you will find more pin-to-pin solutions.An op amp buffer with 48 terminals can be found on the left side of the op amp buffer.The peak reflow temperature of it is 260.3.3V voltage enables the splitter to handle a wide range of demanding tasks.It is important to note that the pinout of the Power buffer starts from the 48 pins that it has.MLVDS is the output unit.48 pins are included in it.It operates at a voltage of 140mA.The voltage required for normal operation is 3.3V.When using the splitter normaly, the nominal supply current should be 112mA.Receiver 1 is implemented in this repeater signal.Video signal spliters include 8 drivers.
SN65MLVD128DGG Features1 x 1:8 channels.
SN65MLVD128DGG ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN65MLVD128DGG Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
Laptop Computers (for External Video Cards)
Communications Switchers
Storage Area Networks
Industrial/Embedded PC
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 200.601226mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 48 |
| Type | Buffer, Multiplexer |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | 65MLVD128 |
| Output | MLVDS |
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Channels | 1 x 1:8 |
| Operating Supply Current | 140mA |
| Nominal Supply Current | 112mA |
| Logic Function | Translator |
| Input | LVTTL |
| Number of Drivers | 8 |
| Receive Delay-Max | 3 ns |
| Data Rate (Max) | 250Mbps |
| Transmit Delay-Max | 3 ns |
| Supply Voltage1-Nom | 3.3V |
| Number of Receivers | 1 |
| Delay Time | 3.0ns (Max) |
| Capacitance - Input | 5pF |
| Height | 1.2mm |
| Length | 12.5mm |
| Width | 6.1mm |
| Thickness | 1.15mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |