SN65LVDS22D OverviewThe package is packed in 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) for convenient transportation of power buffer.In Tube packages, ready for power buffer.An easy-to-adjust universaal mout for easy adjustability.When we talk about types, here is a typical Buffer, Multiplexer.There is 3V~3.6V voltage used to power this op amp buffer. It works on 3V~3.6V voltage.The output quality is maintained by 1 x 2:2 channels.LVDS input is enabled.A -40°C~85°C operating temperature is recommended to avoid malfunctions.To get more pin-to-pin solutions for your special needs, try searching a higher letter such as "65LVDS22" instead of "s".There are 16 terminals on the op amp buffer.During reflow, the peak temperature of the material is determined by the number 260.It is a splitter that can accomplish a wide range of demanding tasks with power supplied by 3.3V voltage.A Power buffer's pinout begins with its 16 pins.16 pins are included in it.In addition to the Surface Mount axis, it has a female hole for mounting to PCBs or other boards.It operates at a voltage of 20mA.The voltage required for normal operation is 3.3V.When using the splitter normaly, the nominal supply current should be 20mA.Receiver 2 is implemented in this repeater signal.
SN65LVDS22D Features1 x 2:2 channels.
SN65LVDS22D ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN65LVDS22D Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
Laptop Computers (for External Video Cards)
Communications Switchers
Storage Area Networks
Industrial/Embedded PC
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 160.004709mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer, Multiplexer |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Base Part Number | 65LVDS22 |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Channels | 1 x 2:2 |
| Operating Supply Current | 20mA |
| Nominal Supply Current | 20mA |
| Power Dissipation | 1.11W |
| Propagation Delay | 6 ns |
| Turn On Delay Time | 6 ns |
| Logic Function | Translator |
| Output Characteristics | DIFFERENTIAL |
| Differential Output | YES |
| Input | LVDS |
| Output Polarity | COMPLEMENTARY |
| Driver Number of Bits | 2 |
| Interface Standard | EIA-644; TIA-644 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Data Rate (Max) | 250Mbps |
| Supply Voltage1-Nom | 3.3V |
| Number of Receivers | 2 |
| Delay Time | 4.0ns |
| Capacitance - Input | 3pF |
| Height | 1.75mm |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |