SN65LVDT100DGKR OverviewThe power buffer package contains 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) for ease of transportation.Tape & Reel (TR) packages are ready for power buffer.Surface Mount Universal mout for easy adaptation.In terms of types, this is a typical Buffer, ReDriver.There is 3V~3.6V voltage used by this op amp buffer.Input is facilitated by CML, LVDS, LVPECL.It is recommended to set the operating temperature to -40°C~85°C to prevent malfunctions.Search with "65LVDT100" to find more pin-to-pin solutions.The op amp buffer has 8 terminals.The peak reflow temperature is 260.As long as the splitter is supplied with 3.3V voltage, it can perform a wide range of demanding tasks.Power buffer pinouts begin with 8 pins.The output is in LVDS.8 pins are present on the op amp buffers.For mounting on PCBs or other boards, it has a Surface Mount.A voltage of 30mA is required to operate this power buffer.Operating voltage 3.3V is required for normal operation.Using a 1-Bit receiver, it transmits and receives data.It dissipates a maximum of 377mW watts of power.An interface repeater signal with 1 elements.The spliter should be producing 12μA as its current output.
SN65LVDT100DGKR Features1-Bit receiver.
SN65LVDT100DGKR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN65LVDT100DGKR Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
PECL-to-LVDS Translation
Cellular Phone Base Stations
Add/Drop Muxes
Digital Crossconnects
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 18.99418mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Power Dissipation | 377mW |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | 65LVDT100 |
| Output | LVDS |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 30mA |
| Power Dissipation | 377mW |
| Output Current | 12μA |
| Propagation Delay | 800 ps |
| Turn On Delay Time | 800 ps |
| Logic Function | Translator |
| Input | CML, LVDS, LVPECL |
| Driver Number of Bits | 1 |
| Receiver Number of Bits | 1 |
| Interface Standard | EIA-644-A; TIA-644-A |
| Data Rate (Max) | 2Gbps |
| Supply Voltage1-Nom | 3.3V |
| Delay Time | 470ps |
| Capacitance - Input | 0.6pF |
| Height | 1.07mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 970μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |