SN74ABTH18504APMR OverviewA copy of it is embedded in the package 64-LQFP. In other words, it is packaged in a manner similar to Tape & Reel (TR). In order to achieve the high level of flexibility that it possesses, 20-Bit circuits are used. A Scan Test Universal Bus Transceiver is the logic type of the electrical device that we are discussing. There is an electronic part that is mounted in a Surface Mount-shaped arrangement. The operating temperature should be higher than -40°C~85°C in order for the machine to function properly. Due to its high and low output current options, 32mA 64mA's maximum level of flexibility is achieved when it comes to designing its features. An FPGA of this type belongs to the series 74ABTH and belongs to the category of FPGAs. The supply voltage for the machine is 4.5V~5.5V and it operates on that voltage. The 74ABTH18504 family is the one that this is part of. It can be said that there is a technique of terminating transmission lines that uses a device that matches the characteristics of the line impedance, called 64 terminations. Keeping the supply voltage above 5V is necessary for normal operation of the device. There is a 64 pin count that is included in this device. With 20 Bits, you can design electronic parts in a very flexible way. An example of this is through the use of 2 terminations, where a particular device is used to end a transmission line with an impedance matching device, fitted with its characteristic impedance. It is mounted in the way of Surface Mount so that this electronic part can be seen. The 64 pins are designed to be a part of it. The ABT family is made up of a number of electronic devices, one of which is this device, that belong to the genre of electronic devices. There is a maximum voltage supply (Vsup) reached when 5.5V is reached. A higher supply voltage (Vsup) should be used than the lower supply voltage (4.5V). Powered by 5V power supplies, it runs on a battery. Based on its reliable performance, this device is most suitable for TAPE AND REEL because of its robust design. WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION; WITH CLOCK ENABLE is one of the characteristics of this type of system as well.
SN74ABTH18504APMR Features 64-LQFP package
74ABTH series
74ABTH18504 family
64 pin count
64 pins
5V power supplies
SN74ABTH18504APMR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74ABTH18504APMR Universal Bus Functions applications.
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
Computer
Television
Washing machine
Range hood
Refrigerator
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74ABTH |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Additional Feature | WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION; WITH CLOCK ENABLE |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74ABTH18504 |
| Pin Count | 64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Number of Circuits | 20-Bit |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 20 |
| Family | ABT |
| Logic Function | Transceiver |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | 32mA 64mA |
| Logic Type | Scan Test Universal Bus Transceiver |
| Output Polarity | TRUE |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 5.5 ns |
| Propagation Delay (tpd) | 5.5 ns |
| Control Type | INDEPENDENT CONTROL |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 27mA |
| Count Direction | BIDIRECTIONAL |
| Translation | N/A |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |