SN74ABTH32316PN OverviewThe package 80-LQFP includes it as part of its contents. The package is packaged in the way that Tube would package it. In order to achieve this superior flexibility, 16-Bit, Tri-Port circuits are used. This electrical device has a logic type of Universal Bus Exchanger, which means that it is a logic device. An electronic part such as this one is mounted in the way of the Surface Mount-axis. As far as the operating temperature is concerned, it should be higher than -40°C~85°C. As a result of 32mA 64mA's high and low output current capability, it offers the maximum amount of design flexibility. A 74ABTH series FPGA is a type of FPGA that is part of the family of FPGAs. With a voltage supply of 4.5V~5.5V, it is able to operate. As it belongs to the 74ABTH32316 family, it should be taken into consideration. There is one type of termination that is called the 80 termination, which consists in terminating a transmission line with a device that has an impedance that matches the characteristic impedance of the line itself. As a rule of thumb, the supply voltage should be maintained above 5V to ensure normal operation. There are a total of 96 pins on this device. There is an electronic part in this product that has been designed with 16 Bits. 3 terminations are the kind of termination that occurs when a transmission line is terminated with a device that matches the characteristic impedance of the transmission line. As you can see from the image, this electronic component is mounted in a Surface Mount-direction. A 80-pin is used in this design. This one belongs to the ABT family of electronic devices, and there are a number of other devices like it that are part of this family. 5V power supplies are used to power the device. 1 elements are included in it. The reliability of this device makes it well suited for TRAY as a result of its proven reliability. The second characteristic that it has is UNIVERSAL EXCHANGER. The device is very versatile thanks to the high output current of 64mA, which allows for maximum design flexibility. An electrical part such as this one operates from a voltage of 5V as its supply voltage. In this case, 40mA of quiescent current is consumed without being affected by any outside forces.
SN74ABTH32316PN Features 80-LQFP package
74ABTH series
74ABTH32316 family
80 pin count
80 pins
5V power supplies
1 elements
SN74ABTH32316PN ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74ABTH32316PN Universal Bus Functions applications.
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
Computer
Television
Washing machine
Range hood
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Number of Pins | 80 |
| Weight | 465.697616mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74ABTH |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | UNIVERSAL EXCHANGER |
| Packing Method | TRAY |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | 74ABTH32316 |
| Pin Count | 80 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Circuits | 16-Bit, Tri-Port |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 3 |
| Output Current | 64mA |
| Number of Bits | 16 |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Quiescent Current | 40mA |
| Family | ABT |
| Number of Inputs | 48 |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | 32mA 64mA |
| Logic Type | Universal Bus Exchanger |
| Max I(ol) | 0.064 A |
| Control Type | INDEPENDENT CONTROL |
| Translation | N/A |
| Height | 1.6mm |
| Length | 12mm |
| Width | 12mm |
| Thickness | 1.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |