SN74ALVCF162834VR OverviewEmbedded in the 56-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) package, it is used by many applications. It is packaged in a way that resembles Cut Tape (CT). A 18-Bit-circuit is used to provide its superior flexibility. Logic type Universal Bus Driver, CMOS is used on this electrical device. As you can see from the image, this electronic component is mounted in a Surface Mount-direction. Operating temperatures should be higher than -40°C~85°C. As 18mA 18mA offers a high/low output current, it is versatile in terms of design. This is a type of FPGA from the 74ALVCF series. Using 2.3V~3.6V as a supply voltage, it operates. 74ALVCF162834 family is represented by it. It is also possible to terminate a transmission line with a 56 termination, which is where the transmission line is closed with a device that matches the characteristic impedance of the transmission line. In order to function normally, the supply voltage should be higher than 2.5V. This device is equipped with 56 pins. A 18-Bit electronic part was designed for this application. Transmission lines can be terminated with 2 terminations by using a device that matches the characteristic impedance. In this case, the electronic part will be mounted in the Surface Mount-direction. A 56-pin is used for its design. Devices in this family are known as ALVC/VCX/A devices. A maximum supply voltage (Vsup) is reached at 3.6V. It should be possible to exceed 2.3V with the supply voltage (Vsup). Power comes from a 3.3V source. The reliability of this device makes it a great choice for TAPE AND REEL. The device has 18 outputs configured.
SN74ALVCF162834VR Features 56-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) package
74ALVCF series
74ALVCF162834 family
56 pin count
56 pins
3.3V power supplies
18 outputs
SN74ALVCF162834VR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74ALVCF162834VR Universal Bus Functions applications.
Telecommunications
Instrumentation Systems
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
Computer
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 139.989945mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Series | 74ALVCF |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Voltage - Supply | 2.3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74ALVCF162834 |
| Pin Count | 56 |
| Number of Outputs | 18 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.3V |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 18 |
| Propagation Delay | 5.6 ns |
| Family | ALVC/VCX/A |
| Output Characteristics | 3-STATE WITH SERIES RESISTOR |
| Current - Output High, Low | 18mA 18mA |
| Logic Type | Universal Bus Driver, CMOS |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 3.5 ns |
| Control Type | ENABLE LOW |
| Length | 11.3mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |