V62/04714-01XE OverviewThere are 56 pins on it. The electronic part was designed using 18 Bits. 2 terminations, on the other hand, are the practice of terminating a transmission line with a device that matches its characteristic impedance. The device belongs to the LVT family of electronic devices. 3.6 V is the maximum supply voltage (Vsup). It is recommended that the supply voltage (Vsup) be greater than 2.7 V. Power is provided by 3.3 V power supplies. It is configured with a trigger that uses POSITIVE EDGE. Based on its reliable performance, this device is well suited for TAPE AND REEL.
V62/04714-01XE Features56 pin count
3.3 V power supplies
V62/04714-01XE ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
V62/04714-01XE Universal Bus Functions applications.
Test and Measurement
Wearable Health and Fitness Devices
Tablets
Industrial Controls
Telecommunications
Instrumentation Systems
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
| Surface Mount | YES |
| Number of Terminals | 56 |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | No |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 56 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G56 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Brand Name | Texas |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6 V |
| Power Supplies | 3.3 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7 V |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 18 |
| Family | LVT |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | REGISTERED BUS TRANSCEIVER |
| Max I(ol) | 0.064 A |
| Trigger Type | POSITIVE EDGE |
| Propagation Delay (tpd) | 5.7 ns |
| Control Type | INDEPENDENT CONTROL |
| Count Direction | BIDIRECTIONAL |
| Translation | N/A |
| Length | 14 mm |
| Width | 6.1 mm |