SN74ALVCH16334DGGR OverviewAs part of 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width), it is embedded. Packaged in the manner of Cut Tape (CT). The superior flexibility of 16-Bit circuits is achieved through their use. Logic type Universal Bus Driver describes this electrical device. Surface Mount is pointing towards the electronic part. A higher operating temperature than -40°C~85°C is recommended. The high/low output current of 24mA 24mA enables maximum design flexibility. The 74ALVCH series contains this type of FPGA. The supply voltage is 1.65V~3.6V. 74ALVCH16334 family is its parent. In 48 terminations, a transmission line is terminated with an impedance-matched device. It is important to keep the supply voltage above 1.8V for normal operation. The pin count is 48. An electronic part designed with 16 Bits is used in this product. Termination with a 2 termination matches the characteristic impedance of the transmission line. A Surface Mount-shaped electronic component is mounted here. A 48-pin design is used. It is a ALVC/VCX/A-family electronic device. Upon reaching 3.6V, Vsup reaches its maximal value. 3.3V power supplies power it. The element has 1 elements. The device's reliability makes it well suited for TAPE AND REEL. Channel number is increasing/declining: 16.
SN74ALVCH16334DGGR Features 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package
74ALVCH series
74ALVCH16334 family
48 pin count
48 pins
3.3V power supplies
1 elements
SN74ALVCH16334DGGR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74ALVCH16334DGGR Universal Bus Functions applications.
Tablets
Industrial Controls
Telecommunications
Instrumentation Systems
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 219.992299mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Series | 74ALVCH |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Voltage - Supply | 1.65V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74ALVCH16334 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Circuits | 16-Bit |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 16 |
| Propagation Delay | 3.3 ns |
| Turn On Delay Time | 5.4 ns |
| Family | ALVC/VCX/A |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Logic Type | Universal Bus Driver |
| Max I(ol) | 0.024 A |
| Control Type | ENABLE LOW |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |