SN74ALVCH16500DL OverviewThere is an embedded version of it in the 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package. In this case, it is packaged in the same way as Tube. The superior flexibility of this circuit is achieved through the use of 18-Bit circuits. There is a logic type Universal Bus Transceiver associated with this electrical device. It is mounted in the way of Surface Mount so that this electronic part can be seen. It is better to have an operating temperature higher than -40°C~85°C. In order to ensure maximum design flexibility, it features a High/Low output current of 24mA 24mA. It is a type of FPGA that belongs to the 74ALVCH series of FPGAs. It operates at a voltage of 1.65V~3.6V. It is a member of the 74ALVCH16500 family. There are a number of termination types, including 56 terminations, which is the term that refers to the practice of terminating a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line. In order to maintain normal operation of the device, the supply voltage should remain above 1.8V. The 56 pin count is provided. 18 Bits were used in the design of this electronic part. The 2 termination is a practice in which a transmission line is terminated with an impedance matching device at the end of the line in order to match the characteristic impedance of the line. Mounted in the way of Surface Mount is this electronic part. 56 pins are used in the design. It is a member of the ALVC/VCX/A family of electronic devices. Upon reaching 3.6V, the supply voltage (Vsup) reaches its maximum value. The power source is 3.3V. The element consists of 1 elements in total. NEGATIVE EDGE is the trigger it is configured with. Furthermore, it has the characteristic of WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION as well. Because of 24mA's output current, it is very versatile due to its maximum design flexibility.
SN74ALVCH16500DL Features 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
74ALVCH series
74ALVCH16500 family
56 pin count
56 pins
3.3V power supplies
1 elements
SN74ALVCH16500DL ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74ALVCH16500DL Universal Bus Functions applications.
Instrumentation Systems
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
Computer
Television
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 689.999043mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74ALVCH |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| Termination | SMD/SMT |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION |
| Voltage - Supply | 1.65V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Base Part Number | 74ALVCH16500 |
| Pin Count | 56 |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Output Current | 24mA |
| Number of Bits | 18 |
| Propagation Delay | 6.6 ns |
| Turn On Delay Time | 6.6 ns |
| Family | ALVC/VCX/A |
| Logic Function | Transceiver |
| Direction | Bidirectional |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Logic Type | Universal Bus Transceiver |
| Max I(ol) | 0.024 A |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 3.9 ns |
| Trigger Type | NEGATIVE EDGE |
| Control Type | INDEPENDENT CONTROL |
| Translation | N/A |
| Height Seated (Max) | 2.79mm |
| Width | 7.49mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |