SN74ALVCH16525DL OverviewEmbedded in the 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package, it is used by many applications. It is packaged in a way that resembles Tube. A 18-Bit-circuit is used to provide its superior flexibility. Logic type Universal Bus Transceiver is used on this electrical device. As you can see from the image, this electronic component is mounted in a Surface Mount-direction. Operating temperatures should be higher than -40°C~85°C. As 24mA 24mA offers a high/low output current, it is versatile in terms of design. This is a type of FPGA from the 74ALVCH series. Using 1.65V~3.6V as a supply voltage, it operates. Using 56-SSOP as a supplier device package, the company uses a variety of devices from its suppliers.
SN74ALVCH16525DL Features 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
74ALVCH series
SN74ALVCH16525DL ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
SN74ALVCH16525DL Universal Bus Functions applications.
Telecommunications
Instrumentation Systems
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
Computer
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 56-SSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74ALVCH |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 1.65V~3.6V |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Logic Type | Universal Bus Transceiver |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |