SN74ALVCHR16269AL OverviewThe package 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) includes it as part of its contents. The package is packaged in the way that Tube would package it. In order to achieve this superior flexibility, 12 ~ 24-Bit circuits are used. This electrical device has a logic type of Registered Bus Exchanger, which means that it is a logic device. An electronic part such as this one is mounted in the way of the Surface Mount-axis. As far as the operating temperature is concerned, it should be higher than -40°C~85°C. As a result of 12mA 12mA's high and low output current capability, it offers the maximum amount of design flexibility. A 74ALVCHR series FPGA is a type of FPGA that is part of the family of FPGAs. With a voltage supply of 1.65V~3.6V, it is able to operate. There is a supplier device package called 56-SSOP that the company uses as a device package.
SN74ALVCHR16269AL Features 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
74ALVCHR series
SN74ALVCHR16269AL ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
SN74ALVCHR16269AL Universal Bus Functions applications.
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
Computer
Television
Washing machine
Range hood
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 56-SSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74ALVCHR |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 1.65V~3.6V |
| Number of Circuits | 12 ~ 24-Bit |
| Current - Output High, Low | 12mA 12mA |
| Logic Type | Registered Bus Exchanger |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |