74VCXF162835MTD OverviewThe package 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) includes it. It achieves superior flexibility through 18-Bit circuits. This electrical device is of the Universal Bus Driver logic type. The electronic part is mounted in Surface Mount-direction. There should be a temperature difference between -40°C ~ 85°C and the operating temperature. Featuring high and low output currents, 12mA, 12mA offers maximum design versatility. FPGAs in the 74VCX series are this type. The voltage at which it operates is 1.65V ~ 3.6V. The company uses the 56-TSSOP package from its supplier.
74VCXF162835MTD Features 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package
74VCX series
74VCXF162835MTD ApplicationsThere are a lot of Fairchild
74VCXF162835MTD Universal Bus Functions applications.
Wearable Health and Fitness Devices
Tablets
Industrial Controls
Telecommunications
Instrumentation Systems
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package | 56-TSSOP |
| Package | Tube |
| Base Product Number | 74VCXF162835 |
| Mfr | Fairchild Semiconductor |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | 74VCX |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |
| Logic Type | Universal Bus Driver |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 56 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Voltage - Supply | 1.65V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 56 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G56 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.65V |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 18 |
| Family | ALVC/VCX/A |
| Output Characteristics | 3-STATE WITH SERIES RESISTOR |
| Current - Output High, Low | 12mA 12mA |
| Output Polarity | TRUE |
| Propagation Delay (tpd) | 7.4 ns |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 6.1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |