SN74AUP1T58DBVR OverviewThere is an embedded version of it in package SOT-23-6.Tape & Reel (TR) is the packaging method.This output uses Single-Ended.Translator type Voltage Level is assigned to this electrical device.Level translators is mounted according to the Surface Mount method.There is Unidirectional channel type for this electrical device.Level translators is -40°C~85°C TA at the operating temperature.Due to its superior flexibility, it uses 1 circuits.0 terminations are used to end transmission lines.A series of related parts can be derived from the base part number 74AUP1T58.There is a voltage supply of 2.5V which powers the device.With 6 pins, it is equipped with a minimal number of connections.Level translators belongs to the series 74AUP.With 6 pins, it is designed.Level translators is designed wLevel translatorsh 1 bLevel translatorss.Voltages up to 3.6V can be supplied.A minimal voltage of 2.3V is needed to operate it.1.8V~2.7V is the configuration of the VCCA supply rail.2.3V~3.6V is the configuration of the VCCB supply rail.Surface Mount is used for mounting.There are 3 channels.There are no external factors that affect it, so it consumes 500nA quiescent current.When operating, Configurable Gate Logic Functions can be ensured.Due to the 4mA output current, it provides maximum design flexibility.
SN74AUP1T58DBVR FeaturesSOT-23-6 package
1 circuits
6 pin count
74AUP series
6 pins
SN74AUP1T58DBVR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74AUP1T58DBVR voltage translators & level shifters applications.
Telecom
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Number of Pins | 6 |
| Weight | 6.492041mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74AUP |
| JESD-609 Code | e4 |
| Feature | Configurable Gate Logic Functions |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.95mm |
| Base Part Number | 74AUP1T58 |
| Pin Count | 6 |
| Output Type | Single-Ended |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.3V |
| Nominal Supply Current | 900nA |
| Output Current | 4mA |
| Number of Bits | 1 |
| Propagation Delay | 10.8 ns |
| Quiescent Current | 500nA |
| Turn On Delay Time | 10 ns |
| Logic Function | Translator |
| Output Characteristics | PUSH-PULL |
| Interface IC Type | INTERFACE CIRCUIT |
| High Level Output Current | -4mA |
| Channel Type | Unidirectional |
| Low Level Output Current | 4mA |
| Translator Type | Voltage Level |
| Voltage - VCCA | 1.8V~2.7V |
| Voltage - VCCB | 2.3V~3.6V |
| Height | 1.45mm |
| Length | 2.9mm |
| Width | 1.6mm |
| Thickness | 1.2mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |