MC100ES60T22EF OverviewEmbedded in the SOIC package, it is available for you to use.Bulk is the way in which it is packaged.When it comes to terminating a transmission line, there are 8 terminations.This device is powered by a supply voltage of 3.3V which is applied to it.8 pins are present on this board.In addition, it is designed with a pin number of 8.There are 2 bits in this electronic part, which means it is designed in such a way.There is a maximum voltage of 3.8V supported.In order for the machine to operate, the supply voltage must be 3.135V.Mounting this electronic component is done using the Surface Mount method.A high level of efficiency is achieved by maintaining the supply voltage at 3.3V.In order for the system to operate properly, the operating temperature should be higher than -40°C.Level translators is recommended to work at a temperature lower than 85°C.
MC100ES60T22EF FeaturesSOIC package
8 pin count
8 pins
MC100ES60T22EF ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
MC100ES60T22EF voltage translators & level shifters applications.
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
Advanced Driver Assistance System (ADAS)
Telematics
Handset
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Bulk |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Max Supply Voltage | 3.8V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| Nominal Supply Current | 150μA |
| Number of Bits | 2 |
| Propagation Delay | 280 ps |
| Turn On Delay Time | 280 ps |
| Logic Function | Translator |
| High Level Output Current | -50mA |
| Low Level Output Current | 50mA |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| Thickness | 1.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |