SN74AVC16835DGGR Overview56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) contains this file. Tape & Reel (TR) is how it's packaged. Flexible 18-Bit circuits are used to achieve its superior performance. A Universal Bus Driver logic type is used in this electrical device. In this case, the electronic part is mounted in the direction of Surface Mount. Over -40°C~85°C, the operating temperature should be higher. High/Low output currents allow 12mA 12mA to have a maximum design flexibility. As part of the 74AVC series, it is a type of FPGA. Powered by 1.4V~3.6V, it operates on a voltage of V. Company 56-TSSOP uses the supplier's device package.
SN74AVC16835DGGR Features 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package
74AVC series
SN74AVC16835DGGR ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
SN74AVC16835DGGR Universal Bus Functions applications.
Industrial Controls
Telecommunications
Instrumentation Systems
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package | 56-TSSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74AVC |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 1.4V~3.6V |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Current - Output High, Low | 12mA 12mA |
| Logic Type | Universal Bus Driver |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |