SN74AVCH1T45YEPR OverviewThere is an embedded version of it in package 6-XFBGA, DSBGA.Tape & Reel (TR) is the packaging method.This output uses Tri-State, Non-Inverted.Translator type Voltage Level is assigned to this electrical device.Level translators is mounted according to the Surface Mount method.There is Bidirectional channel type for this electrical device.Level translators is -40°C~85°C TA at the operating temperature.Due to its superior flexibility, it uses 1 circuits.0 terminations are used to end transmission lines.There is a voltage supply of 1.5V which powers the device.With 6 pins, it is equipped with a minimal number of connections.Level translators belongs to the series 74AVCH.Level translators is designed wLevel translatorsh 1 bLevel translatorss.1.2V~3.6V is the configuration of the VCCA supply rail.1.2V~3.6V is the configuration of the VCCB supply rail.In this case, the logic IC is BUS TRANSCEIVER.2 terminations are used as the methods of ending a transmission line with a device that matches the line's characteristic impedance.AVC is the family name of this electronic device.In addition, it is characterized by TWO SEPARATE CONFIGURABLE POWER SUPPLY RAILS FOR PORT A AND PORT B.
SN74AVCH1T45YEPR Features6-XFBGA, DSBGA package
1 circuits
6 pin count
74AVCH series
SN74AVCH1T45YEPR ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
SN74AVCH1T45YEPR voltage translators & level shifters applications.
Telecom
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-XFBGA, DSBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74AVCH |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 6 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Additional Feature | TWO SEPARATE CONFIGURABLE POWER SUPPLY RAILS FOR PORT A AND PORT B |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 6 |
| JESD-30 Code | R-XBGA-B6 |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 1 |
| Family | AVC |
| Data Rate | 500Mbps |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | BUS TRANSCEIVER |
| Propagation Delay (tpd) | 5.6 ns |
| Channel Type | Bidirectional |
| Translator Type | Voltage Level |
| Voltage - VCCA | 1.2V~3.6V |
| Voltage - VCCB | 1.2V~3.6V |
| Height Seated (Max) | 0.5mm |
| Width | 0.9mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |