MAX13108EEBX OverviewEmbedded in the 36-WFBGA, CSPBGA package, it is now available to you.This output is configured with Tri-State.Level translators is the Voltage Level type of translator that is used in this electrical device.Electronic parts are mounted using the Surface Mount method.This electrical device has channel type Bidirectional.During operation, the temperature is set to -40°C ~ 85°C (TA).1 circuits are used to provide this superior level of flexibility.In terms of its design, it is a member of the - series.There is a configuration of 1.2 V ~ 5.5 V for the VCCA supply rail.There is a configuration of 1.65 V ~ 5.5 V for the VCCB supply rail.
MAX13108EEBX Features36-WFBGA, CSPBGA package
1 circuits
- series
MAX13108EEBX ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX13108EEBX voltage translators & level shifters applications.
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
Advanced Driver Assistance System (ADAS)
Telematics
Handset
Smartphone
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-WFBGA, CSPBGA |
| Supplier Device Package | 36-UCSP (3.06x3.06) |
| Package | Bulk |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | - |
| Output Type | Tri-State |
| Number of Circuits | 1 |
| Data Rate | 20Mbps |
| Channel Type | Bidirectional |
| Output Signal | - |
| Translator Type | Voltage Level |
| Input Signal | - |
| Voltage - VCCA | 1.2 V ~ 5.5 V |
| Voltage - VCCB | 1.65 V ~ 5.5 V |
| Channels per Circuit | 16 |
| Features | - |