SN74GTL1655DGGRG4 OverviewThere is an embedded version of it in package TSSOP.Tape and Reel is the packaging method.0 terminations are used to end transmission lines.There is a voltage supply of 3.3V which powers the device.With 64 pins, it is equipped with a minimal number of connections.With 64 pins, it is designed.Level translators is designed wLevel translatorsh 16 bLevel translatorss.Voltages up to 3.6V can be supplied.A minimal voltage of 3V is needed to operate it.Surface Mount is used for mounting.2 terminations are used as the methods of ending a transmission line with a device that matches the line's characteristic impedance.GTL/TVC is the family name of this electronic device.A high efficiency supply voltage should be maintained at 3.3V.Temperatures higher than -40°C should be used for operation.Operating temperatures should be below 85°C.A total of 1 elements make up this object.In addition to its maximum design flexibility, 100mA features the lowest output current.In this case, the frequency is 160MHz.
SN74GTL1655DGGRG4 FeaturesTSSOP package
64 pin count
64 pins
1 elements
SN74GTL1655DGGRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74GTL1655DGGRG4 voltage translators & level shifters applications.
Telecom
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 262.601633mg |
| Packaging | Tape and Reel |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 160MHz |
| Pin Count | 64 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Number of Ports | 2 |
| Nominal Supply Current | 5mA |
| Current - Output | 100mA |
| Number of Bits | 16 |
| Propagation Delay | 6.7 ns |
| Turn On Delay Time | 6.7 ns |
| Family | GTL/TVC |
| Logic Function | Transceiver |
| Direction | Bidirectional |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 6.5 ns |
| Trigger Type | POSITIVE EDGE |
| High Level Output Current | 24mA |
| Low Level Output Current | 24mA |
| Control Type | INDEPENDENT CONTROL |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 80mA |
| Translation | GTL/P & LVTTL |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |