SY100EPT22VKG-TR OverviewEmbedded in the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package, it is now available to you.Packaged as Tape & Reel (TR).This output is configured with Differential.Level translators is the Mixed Signal type of translator that is used in this electrical device.Electronic parts are mounted using the Surface Mount method.This electrical device has channel type Unidirectional.During operation, the temperature is set to -40°C~85°C TA.1 circuits are used to provide this superior level of flexibility.There is a base part number 100EPT22 that refers to the related parts.In terms of its design, it is a member of the 100EPT series.The pin configuration of the device is 8.5.25V is the maximum supply voltage it can handle.There is a minimum supply voltage of 3.135V for it.Level translators has been mounted wLevel translatorsh the method of Surface Mount.2 is the number of channels available in the system.I would classify it as part of the group of Logic ICs.A temperature of at least [0°C] should be used for the operation.Lower than 85°C is the recommended operating temperature.
SY100EPT22VKG-TR Features8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 circuits
100EPT series
8 pins
SY100EPT22VKG-TR ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
SY100EPT22VKG-TR voltage translators & level shifters applications.
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
Advanced Driver Assistance System (ADAS)
Telematics
Handset
Smartphone
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Logic Family | ECL |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | SY100EPT22 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 100EPT |
| Published | 2008 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | LVCMOS/LVTTL to LVPECL |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Logic ICs |
| Base Part Number | 100EPT22 |
| Output Type | Differential |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| Propagation Delay | 600 ps |
| Turn On Delay Time | 600 ps |
| Logic Function | Translator |
| Data Rate | -- |
| Logic Type | Translator |
| Product Type | Translation - Voltage Levels |
| High Level Output Current | -50mA |
| Channel Type | Unidirectional |
| Low Level Output Current | 50mA |
| Output Signal | LVPECL |
| Translator Type | Mixed Signal |
| Input Signal | LVCMOS, LVTTL |
| Channels per Circuit | 2 |
| Features | -- |
| Product Category | Translation - Voltage Levels |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |