SN74GTL2107PWG4 OverviewThere is an embedded version of it in package TSSOP.0 terminations are used to end transmission lines.There is a voltage supply of 3.3V which powers the device.With 28 pins, it is equipped with a minimal number of connections.With 28 pins, it is designed.Level translators is designed wLevel translatorsh 1 bLevel translatorss.Voltages up to 3.6V can be supplied.A minimal voltage of 3V is needed to operate it.Surface Mount is used for mounting.There are no external factors that affect it, so it consumes 12mA quiescent current.A high efficiency supply voltage should be maintained at 3.3V.Temperatures higher than -40°C should be used for operation.Operating temperatures should be below 85°C.9 outputs are configured.In addition to its maximum design flexibility, 16mA features the lowest output current.
SN74GTL2107PWG4 FeaturesTSSOP package
28 pin count
28 pins
9 outputs
SN74GTL2107PWG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74GTL2107PWG4 voltage translators & level shifters applications.
Telecom
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Number of Pins | 28 |
| Weight | 117.508773mg |
| JESD-609 Code | e4 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 13 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Pin Count | 28 |
| Number of Outputs | 9 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Current - Output | 16mA |
| Number of Bits | 1 |
| Propagation Delay | 350 ns |
| Quiescent Current | 12mA |
| Turn On Delay Time | 14 ns |
| Logic Function | Translator |
| Number of Inputs | 12 |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Output Polarity | TRUE |
| Input Characteristics | STANDARD |
| Interface IC Type | GTL TO TTL TRANSCEIVER |
| High Level Output Current | -16mA |
| Low Level Output Current | 16mA |
| Delay-Max | 10 ns |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 4.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |