SN74GTLP1395DWRG4 OverviewPackage SOIC includes it.This package has the format of Tape & Reel (TR).To end a transmission line, there are 20 types of termination that can be used.A supply voltage of 3.3V is used to power the device.Pin count is 20.Designed with 20 pins, it is compatible with a wide range of devices.The design of this electronic part contains 2 bits.The supply voltage is limited to 3.45V.3.15V is its minimum supply voltage.There is BUS TRANSCEIVER logic IC in it.2 terminations are possible, which each match the transmission line's characteristic impedance.Level translators is part of the family of electronic devices called GTLP.In view of its reliable performance, this device can be considered suitable for TAPE AND REEL.For maximum efficiency, the supply voltage should be set to 3.3V.If the operating temperature is less than -40°C, then the system should not operate.Ideally, the temperature should not be higher than 85°C.As a result of its 100mA output current, it allows for maximum design flexibility.
SN74GTLP1395DWRG4 FeaturesSOIC package
20 pin count
20 pins
SN74GTLP1395DWRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74GTLP1395DWRG4 voltage translators & level shifters applications.
PMBus
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
Advanced Driver Assistance System (ADAS)
Telematics
| Package / Case | SOIC |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 500.709277mg |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Pin Count | 20 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Max Supply Voltage | 3.45V |
| Min Supply Voltage | 3.15V |
| Number of Ports | 2 |
| Nominal Supply Current | 20mA |
| Current - Output | 100mA |
| Number of Bits | 2 |
| Propagation Delay | 8.1 ns |
| Family | GTLP |
| Logic Function | Transceiver, Translator |
| Direction | Bidirectional |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Output Polarity | CONFIGURABLE |
| Logic IC Type | BUS TRANSCEIVER |
| Max I(ol) | 0.1 A |
| Control Type | INDEPENDENT CONTROL |
| Translation | GTLP & LVTTL |
| Width | 7.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |