SN74GTLPH306DWG4 OverviewEmbedded in the SOIC package, it is now available to you.Usually, when a transmission line is terminated, there are 24 termination points used.In order to power the device, a voltage supply of 3.3V is required.The pin count of this device is 24.The pin configuration of the device is 24.Electronic parts are designed with a number of bits of 8.3.45V is the maximum supply voltage it can handle.There is a minimum supply voltage of 3.15V for it.Level translators has been mounted wLevel translatorsh the method of Surface Mount.1 is the number of channels available in the system.As for the logic IC it uses, it is a BUS TRANSCEIVER.Typically, 2 transmission lines are terminated with an impedance-matching device that matches the characteristic impedance of the line.Despite the fact that it is an electronic device, it belongs to the GTLP family.The reliability of this device indicates its suitability for TUBE as a result of its reliable performance.If the supply voltage is kept at 3.3V, a high level of efficiency can be achieved.A temperature of at least [0°C] should be used for the operation.Lower than 85°C is the recommended operating temperature.Level shifter offers maximum design flexibilLevel shiftery wLevel shifterh 50mA output current.There can be only 175MHz frequency achieved.
SN74GTLPH306DWG4 FeaturesSOIC package
24 pin count
24 pins
SN74GTLPH306DWG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74GTLPH306DWG4 voltage translators & level shifters applications.
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
Advanced Driver Assistance System (ADAS)
Telematics
Handset
Smartphone
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SOIC |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 624.398247mg |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packing Method | TUBE |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 175MHz |
| Pin Count | 24 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.45V |
| Min Supply Voltage | 3.15V |
| Number of Ports | 2 |
| Nominal Supply Current | 20mA |
| Current - Output | 50mA |
| Number of Bits | 8 |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Turn On Delay Time | 7.5 ns |
| Family | GTLP |
| Logic Function | Transceiver, Translator |
| Direction | Bidirectional |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Logic IC Type | BUS TRANSCEIVER |
| Max I(ol) | 0.05 A |
| Control Type | COMMON CONTROL |
| Translation | GTL/P & LVTTL |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |