74AVCH20T245VRG4 OverviewPackage TFSOP includes it.This package has the format of Tape & Reel (TR).To end a transmission line, there are 56 types of termination that can be used.A supply voltage of 1.5V is used to power the device.Pin count is 56.Designed with 56 pins, it is compatible with a wide range of devices.The design of this electronic part contains 20 bits.The supply voltage is limited to 3.6V.1.2V is its minimum supply voltage.Channels are set to 2.There is BUS TRANSCEIVER logic IC in it.2 terminations are possible, which each match the transmission line's characteristic impedance.Level translators is part of the family of electronic devices called AVC.Powered by a 1.5/3.3V battery, it can run for an extended period of time.In view of its reliable performance, this device can be considered suitable for TAPE AND REEL.If the operating temperature is less than -40°C, then the system should not operate.Ideally, the temperature should not be higher than 85°C.
74AVCH20T245VRG4 FeaturesTFSOP package
56 pin count
56 pins
1.5/3.3V power supplies
74AVCH20T245VRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
74AVCH20T245VRG4 voltage translators & level shifters applications.
PMBus
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
Advanced Driver Assistance System (ADAS)
Telematics
| Package / Case | TFSOP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 145.007811mg |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 1.5V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Pin Count | 56 |
| Power Supplies | 1.5/3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.2V |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 20 |
| Propagation Delay | 2.9 ns |
| Turn On Delay Time | 2.9 ns |
| Family | AVC |
| Logic Function | Transceiver, Translator |
| Data Rate | 380 Mbps |
| Direction | Bidirectional |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | BUS TRANSCEIVER |
| Max I(ol) | 0.006 A |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 6.4 ns |
| Control Type | COMMON CONTROL |
| Length | 11.3mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |