SN74LVCC3245APWTE4 OverviewThere is an embedded version of it in package TSSOP.Tape and Reel is the packaging method.This output uses Voltage.0 terminations are used to end transmission lines.There is a voltage supply of 3.3V which powers the device.With 24 pins, it is equipped with a minimal number of connections.With 24 pins, it is designed.Level translators is designed wLevel translatorsh 8 bLevel translatorss.Voltages up to 5.5V can be supplied.A minimal voltage of 2.3V is needed to operate it.Surface Mount is used for mounting.In this case, the logic IC is BUS TRANSCEIVER.2 terminations are used as the methods of ending a transmission line with a device that matches the line's characteristic impedance.LVC/LCX/Z is the family name of this electronic device.There are no external factors that affect it, so it consumes 80μA quiescent current.3.3V power supplies are required to run it.In addition, it is characterized by ALSO REQUIRES 3V TO 5.5V SUPPLY FOR PORT B.Temperatures higher than -40°C should be used for operation.Operating temperatures should be below 85°C.A total of 1 elements make up this object.In addition to its maximum design flexibility, 24mA features the lowest output current.
SN74LVCC3245APWTE4 FeaturesTSSOP package
24 pin count
24 pins
3.3V power supplies
1 elements
SN74LVCC3245APWTE4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74LVCC3245APWTE4 voltage translators & level shifters applications.
Telecom
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 89.499445mg |
| Packaging | Tape and Reel |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3V TO 5.5V SUPPLY FOR PORT B |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Pin Count | 24 |
| Output Type | Voltage |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.3V |
| Number of Ports | 2 |
| Current - Output | 24mA |
| Number of Bits | 8 |
| Propagation Delay | 14.5 ns |
| Quiescent Current | 80μA |
| Turn On Delay Time | 2.4 ns |
| Family | LVC/LCX/Z |
| Logic Function | Transceiver, Translator |
| Data Rate | 200 Mbps |
| Direction | Bidirectional |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Logic IC Type | BUS TRANSCEIVER |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 7.6 ns |
| High Level Output Current | -24mA |
| Low Level Output Current | 24mA |
| Control Type | COMMON CONTROL |
| Translation | 3V & 3/5V |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |