SN74LVCC4245APW OverviewThe 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package contains it.The package is in the form of Tube.Level translators uses Tri-State, Non-Inverted as the output.This electrical device has a translator type of Voltage Level.The electronic part is mounted using the Surface Mount method.This electrical device has a Channel type of Bidirectional.-40°C~85°C TA is the operating temperature.Its superior flexibility is achieved by using 1 circuits.Ending a transmission line involves 24 terminations.The base part number 74LVCC4245 can be used to find its related parts.A supply voltage of 3.3V powers it.The device has a pin count of 24.This device belongs to the 74LVCC series.There are 24 pins on it.There are 8 bits in this electronic part.The maximum supply voltage is 5.5V.The minimal supply voltage is 4.5V.In the VCCA, the supply rail is set to 4.5V~5.5V.In the VCCB, the supply rail is set to 2.7V~5.5V.The way of mounting this electronic part is Surface Mount.There are no channels.BUS TRANSCEIVER is the logic IC it uses.2 terminations end transmission lines with devices that match their characteristic impedance, which can either be a resistance or an inductor.LVC/LCX/Z is the family of this electronic device.Level translators consumes 8μA of quiescent current wLevel translatorshout being affected by external factors. In order for Level translators to operate, level translators needs a power supply of 3.35V.If the supply voltage is kept at 24mA, a high level of efficiency can be achieved.Also, TWO SEPARATE POWER-SUPPLY RAILS FOR PORT A 4.5V TO 5.5V AND PORT B 2.7V TO 5.5V characterize it.
SN74LVCC4245APW Features24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 circuits
24 pin count
74LVCC series
24 pins
3.35V power supplies
SN74LVCC4245APW ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74LVCC4245APW voltage translators & level shifters applications.
Industrial
Personal Electronics
Enterprise
Telecom
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
UART
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 89.499445mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | 74LVCC |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | TWO SEPARATE POWER-SUPPLY RAILS FOR PORT A 4.5V TO 5.5V AND PORT B 2.7V TO 5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | 74LVCC4245 |
| Pin Count | 24 |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 3.35V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Output Current | 24mA |
| Number of Bits | 8 |
| Propagation Delay | 7 ns |
| Quiescent Current | 8μA |
| Turn On Delay Time | 10.2 ns |
| Family | LVC/LCX/Z |
| Logic Function | Transceiver, Translator |
| Data Rate | 200 Mbps |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Logic IC Type | BUS TRANSCEIVER |
| High Level Output Current | -24mA |
| Channel Type | Bidirectional |
| Low Level Output Current | 24mA |
| Control Type | COMMON CONTROL |
| Translation | N/A |
| Translator Type | Voltage Level |
| Voltage - VCCA | 4.5V~5.5V |
| Voltage - VCCB | 2.7V~5.5V |
| Height | 1.2mm |
| Length | 7.8mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |