ST16C452IJ68PS-F OverviewUART is available in the cost-effective 68-LCC (J-Lead) package.There are 2, DUART channels used for transmission.In terms of packaging, Tube is adopted.This electronic part is Obsolete at present.UART can be mounted through a way of Surface Mount.UART operates wUARTh the supply voltage of 2.97V~5.5V.UART possesses some characteristics of Configurable GPIO, Printer Port, Timer/Counter.The electronic component is a member of the ST16C452 series.
ST16C452IJ68PS-F FeaturesST16C452IJ68PS-F ApplicationsThere are a lot of MaxLinear, Inc.
ST16C452IJ68PS-F UARTs applications.
Factory automation and process control
Portable and battery operated devices
Cellular data devices
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 68-LCC (J-Lead) |
| Supplier Device Package | 68-PLCC (24.23x24.23) |
| Packaging | Tube |
| Series | ST16C452 |
| Feature | Configurable GPIO, Printer Port, Timer/Counter |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 2.97V~5.5V |
| Number of Channels | 2, DUART |
| Data Rate (Max) | 1.5Mbps |
| FIFO's | 1 Byte |
| With False Start Bit Detection | Yes |
| With Modem Control | Yes |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | LCC |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | -- |
| Number of Terminations | 68 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.97 V MINIMUM SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.97 V ~ 5.5 V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 68 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J68 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 24MHz |
| Address Bus Width | 3 |
| Protocol | -- |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | NO |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Bus Compatibility | PS/2 |
| Data Transfer Rate-Max | 0.1875 MBps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Data Encoding/Decoding Method | NRZ |
| Features | Configurable GPIO, Printer Port, Timer/Counter |
| With Auto Flow Control | -- |
| With IrDA Encoder/Decoder | -- |
| Length | 24.23mm |
| Height Seated (Max) | 5.08mm |
| Width | 24.23mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |