ST16C2552CJ44TR-F OverviewAlternatively, UART can be purchased in the cost-effective PLCC package.Transmission is carried out over 2 channels.Tape & Reel (TR) is adopted as the packaging option.Its uPs/uCs/Peripheral ICs use SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.The configuration uses 44 terminations.In order for the equipment to work for a long period of time, it should not be allowed to reach a temperature above 0°C.UART is recommended that the operating temperature does not exceed 70°C to ensure long-term, normal performance.A configuration of the chip is determined by its 44 pins.A mounting method of Surface Mount is used.By keeping the supply voltage below 5.5V, reliability can be guaranteed.In order to maintain reliability, the supply voltage should be kept above 2.97V.To ensure its high efficiency, a voltage of 5V is provided as the supply voltage.
ST16C2552CJ44TR-F FeaturesOperating supply voltage of 5V
ST16C2552CJ44TR-F ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
ST16C2552CJ44TR-F UARTs applications.
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | PLCC |
| Number of Pins | 44 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 44 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.97V |
| Nominal Supply Current | 3mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Data Rate | 4 Mbps |
| Height | 3.68mm |
| Length | 16.66mm |
| Width | 16.66mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Feature | Configurable GPIO, Internal Oscillator, Timer/Counter |
| Part Status | Active |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.97V~5.5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J44 |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Number of Channels | 2, DUART |
| Protocol | RS232, RS485 |
| Data Rate (Max) | 4Mbps |
| FIFO's | 16 Byte |
| With False Start Bit Detection | Yes |