ST16C554DCJ68-F OverviewIn the 68-LCC (J-Lead) package, you can get the product at a low cost.UART is possible to transmUART on 4, QUART channels.In terms of packaging, Tube is used.The type uPs/uCs/Peripheral ICs is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.There are 68 terminations used in its configuration.To operate it, 5V is provided as the supply voltage.In the present state, this electronic part is Active.In order to communicate data, there are 4 serial I/Os.Surface Mount is a way to mount it.2.97V~5.5V supply voltage is required to operate it.A frequency of 24MHz is measured for this IC.A few characteristics of Internal Oscillator, Timer/Counter can be found in it.A maximum temperature of 70°C is possible for it to operate at.Furthermore, ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY can also be performed.Supply currents above 5mA are acceptable.
ST16C554DCJ68-F Features4 serial I/Os
Clock frequency of 24MHz
ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY
ST16C554DCJ68-F ApplicationsThere are a lot of MaxLinear, Inc.
ST16C554DCJ68-F UARTs applications.
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 68-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Internal Oscillator, Timer/Counter |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 68 |
| ECCN Code | 5A991 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.97V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J68 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 4, QUART |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 24MHz |
| Supply Current-Max | 5mA |
| Address Bus Width | 3 |
| Protocol | RS232 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | NO |
| External Data Bus Width | 8 |
| RAM (words) | 0 |
| Data Rate (Max) | 1.5Mbps |
| Number of Serial I/Os | 4 |
| Data Transfer Rate-Max | 0.1875 MBps |
| Data Encoding/Decoding Method | NRZ |
| FIFO's | 16 Byte |
| With Modem Control | Yes |
| Length | 24.23mm |
| Height Seated (Max) | 5.08mm |
| Width | 24.23mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |