XR88C92CJTR-F OverviewThere is a cost-effective PLCC package available for this product.The transmission of data takes place over 2 channels.For packaging purposes, Tape & Reel (TR) is used.The type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used to identify the uPs/uCs/Peripheral ICs on the board.Configuration of this device involves 44 terminations.For its operation, it requires a supply voltage of 5V.At present, this electronic part has a status of Obsolete.Data is communicated via 2 serial I/Os.Mounting it through Surface Mount is possible.During operation, the supply voltage is set to 2.97 V ~ 5.5 V.UART is recommended that the operating temperature does not exceed 0°C to ensure long-term, normal performance.Ideally, the operating temperature should not exceed 70°C in order to ensure long-term performance.The configuration of this device is based on the 44 pins.The mount is done using Surface Mount.UART is possible to ensure reliabilUARTy when the supply voltage is kept below 5.5V.When the supply voltage is kept above 2.97V, reliability can be ensured.In order for the device to operate efficiently, 5V is the supply voltage.Universal asynchronous receiver-transmitter is classified as a -- series electronic component.
XR88C92CJTR-F Features2 serial I/Os
Operating supply voltage of 5V
XR88C92CJTR-F ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XR88C92CJTR-F UARTs applications.
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
Personal Digital Assistants Modules
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | PLCC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Supplier Device Package | 44-PLCC (16.59x16.59) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | -- |
| Number of Terminations | 44 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Voltage - Supply | 2.97 V ~ 5.5 V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.97V |
| Nominal Supply Current | 1.5mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Data Rate | 1 Mbps |
| Address Bus Width | 4 |
| Protocol | -- |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Data Rate (Max) | 230.4Kbps |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Data Encoding/Decoding Method | NRZ |
| With False Start Bit Detection | -- |
| Features | Configurable GPIO, Internal Oscillator, Timer/Counter |
| With Modem Control | -- |
| With Auto Flow Control | Yes |
| With IrDA Encoder/Decoder | -- |
| Length | 16.585mm |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Width | 16.585mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |