ST16C650CJ44-F OverviewIn order to make it more cost-effective, this product is also available in a package of PLCC.There is an uPs/uCs/Peripheral ICs type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL which is used for it.In order to configure this device, 44 terminations are used.In order for it to operate, a voltage of 5V must be provided.The device is capable of operating at temperatures as high as 70°C.Providing 5V power supplies is reliable and efficient for electronic designers.Its high-efficiency operation relies on a voltage of 5.5V.
ST16C650CJ44-F FeaturesPower supplies of 5V
Operating supply voltage of 5.5V
ST16C650CJ44-F ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
ST16C650CJ44-F UARTs applications.
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
Personal Digital Assistants Modules
Battery Operated Instruments
Multimedia Systems
Serial to Parallel/Parallel to Serial Converter
| Package / Case | PLCC |
| Surface Mount | YES |
| JESD-609 Code | e3 |
| Number of Terminations | 44 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J44 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Data Rate | 3.125 Mbps |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |