XR17D158CVTR-F OverviewThere is a cost-effective LQFP package available for this product.The transmission of data takes place over 8 channels.For packaging purposes, Tape and Reel is used.The type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used to identify the uPs/uCs/Peripheral ICs on the board.Configuration of this device involves 144 terminations.For its operation, it requires a supply voltage of 5V.Data is communicated via 8 serial I/Os.Electronic devices such as this are known as 144-pin integrated circuits.There is 50MHz clock frequency measured on this IC.UART is recommended that the operating temperature does not exceed 0°C to ensure long-term, normal performance.Ideally, the operating temperature should not exceed 70°C in order to ensure long-term performance.The configuration of this device is based on the 144 pins.The mount is done using Surface Mount.UART is possible to ensure reliabilUARTy when the supply voltage is kept below 5.5V.When the supply voltage is kept above 4.5V, reliability can be ensured.In order for the device to operate efficiently, 5V is the supply voltage.Furthermore, it has the ability to perform ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY as well.
XR17D158CVTR-F Features8 serial I/Os
Clock frequency of 50MHz
Operating supply voltage of 5V
ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
XR17D158CVTR-F ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XR17D158CVTR-F UARTs applications.
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
Personal Digital Assistants Modules
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | LQFP |
| Number of Pins | 144 |
| Packaging | Tape and Reel |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 144 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 144 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 8 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Nominal Supply Current | 5mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 50MHz |
| Data Rate | 6.25 Mbps |
| Address Bus Width | 32 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 32 |
| Number of Serial I/Os | 8 |
| Bus Compatibility | PCI |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Data Encoding/Decoding Method | NRZ |
| Length | 20mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 20mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |