![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Number of Pins | 5 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Base Part Number | ST1S12 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 90 % |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Output Voltage | 1.8V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 700mA |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Input Voltage-Nom | 3.6V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 1.7MHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Length | 2.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |