![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | TPS65253 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 2 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Voltage | 15V |
| Output Type | Adjustable |
| Operating Supply Voltage | 16V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Output | 3.5A 2.5A |
| Quiescent Current | 600μA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 300kHz~1.2MHz |
| Control Technique | PULSE FREQUENCY MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Output (Max) | 15V |
| Height | 1mm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 900μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |