STA016T OverviewIn the 64-LQFP package, the encoder is embedded.When packing the encoder, it is recommended to use a Tray case.There is a Surface Mount-axis mount for this motor encoder.Audio Decoder is a classification for the type.Multimedia-connected encoders are suitable for it.Based on STA016 family, this motor encoder has been designed.The optical encoder is available with 64 terminations.The rotary encoders has 64 pins in total.Using Surface Mount as a mount, it is attached.The encoder has 64 pins.It is recommended that the minimum supply voltage be higher than 2.7V.At max supply voltage (Vsup), 3.3V is reached.It is important to keep in mind that this encoder should be used at temperatures up to 85°C.With this rotary encoder, IT ALSO REQUIRES 2.5V SUPPLY can also be found.It is designed to operate at a minimum temperature of -40°C.
STA016T FeaturesIn 64-LQFP package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: STA016
64 pins
STA016T ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STA016T Encoders, Decoders, Converters applications.
Door and Gate Openers
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Type | Audio Decoder |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | Multimedia |
| Additional Feature | IT ALSO REQUIRES 2.5V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | STA016 |
| Pin Count | 64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.3V |
| Power Supplies | 2.53.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Output Power | 85mW |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |