TVP5147PFP OverviewAn embedded encoder is contained in a 80-TQFP Exposed Pad package.The encoder is recommended to be packed in a Tray case.Mounted in Surface Mount's direction, this motor encoder is located at the bottom.Video Decoder is the type of the object.In this case, the encoder is connected in LCD TV/Monitor.motor encoder of the system is based on the TVP5147 family.In switching power supplies, the 1.8V 3.3V digital power of the optical encoder is applied to the circuit.80 terminations are included in the optical encoder.By using 1.8V 3.3V, we can apply the analog supply voltage.There are 80 pins on the rotary encoders in total.Surface Mount mounts the item on the wall.Encoders with 80 pins are available.This ensures that the encoder reader runs as smoothly as possible when the 70°C is set to the maximum.Ideally, this rotary encoder should not work at temperatures below 0°C.Encoders have a total of 10 bits in their design.As long as the supply voltage of 3V is less than the minimum, it can work.Across the converter, the maximum voltage that can be supplied is 3.6V.On the board of this rotary encoder there are 2 A/D converters.A rotary encoder such as this can also be used to establish IT ALSO REQUIRES 3V TO 3.6V SUPPLY.In order to operate it, 135mA is used as the supply current.
TVP5147PFP FeaturesIn 80-TQFP Exposed Pad package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: TVP5147
80 pins
10 bits
2 A/D Converters
TVP5147PFP ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TVP5147PFP Encoders, Decoders, Converters applications.
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 3 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-TQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 80 |
| Weight | 368.090208mg |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Video Decoder |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Applications | LCD TV/Monitor |
| Additional Feature | IT ALSO REQUIRES 3V TO 3.6V SUPPLY |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | TVP5147 |
| Pin Count | 80 |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Operating Supply Current | 135mA |
| Number of Bits | 10 |
| Resolution | 1.25 B |
| Voltage - Supply, Analog | 1.8V 3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.8V 3.3V |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Video Standard | PAL;NTSC;SECAM |
| Height | 1.2mm |
| Length | 12mm |
| Width | 12mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |