STA308A OverviewThe product comes in a case with the letter Tray. The recommended mounting type for this product is Surface Mount. Embedded with it is a 64-LQFP case. It has 8 channels. Fully Integrated Processor functions are included in this part for your reference. Devices can be applied in Pre-Amplifier directions. Votage is provided within 3V~3.6V. A temperature range of -40°C~125°C TJ is used by this device. 64 is the number of terminations on the chip. Search for the STA308 family to find similar parts. The device's related specifications can be found here: Direct Digital Amplification. The chip has 64 pins. The consumer IC type of a part can be determined by TONE CONTROL CIRCUIT. This part requires a minimum supply voltage (Vsup) of 3V. Voltage at 3.3V volts is possible. 3.6V is the maximum supply voltage (Vsup). It is part of the DDX™ series of electrical components. It has 5 bands.
STA308A FeaturesWith 64-LQFP channels
operate temperature at the range of -40°C~125°C TJ
consumer IC type: TONE CONTROL CIRCUIT
STA308A ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STA308A Audio Special Purpose applications.
Portable electronics
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | DDX™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Applications | Pre-Amplifier |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | STA308 |
| Function | Fully Integrated Processor |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | I2C, I2S |
| Specifications | Direct Digital Amplification |
| Consumer IC Type | TONE CONTROL CIRCUIT |
| Number of Bands | 5 |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 10mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mfr | STMicroelectronics |
| Series | Tray |
| Product Status | Fully Integrated Processor |
| Function | Pre-Amplifier |
| Applications | 8 |
| Number of Channels | I²C, I²S |
| Interface | 3V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Operating Temperature | Direct Digital Amplification |
| Specifications | Surface Mount |
| Mounting Type | 64-LQFP |
| Package / Case | 64-TQFP (10x10) |
| Supplier Device Package | |