SA572D OverviewThe book is also accompanied by a case, which only adds to the value of the book. As a mounting type, Surface Mount is recommended for it. A 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) case has been embedded with it. I have a device with 2 channels attached to it. In this part, you will find Compandor functions that you may find useful. In addition to being used in Consumer Audio, Telecommunication Systems, the device can be used in Y as well. Votage is supplied within the specified time frame. -40°C~85°C TA is the range of temperature for this device. This chip has 16 terminations, which means it has 16 terminations on it. The SA572 family of parts can be found by searching for a part number that is similar to it. In order to better understand the specifications of the device, please refer to the following details: 110dB. As far as the 16 pins on the chip are concerned, they are accessible. It is important that the minimum supply voltage (Vsup) for this part is greater than 6V. The voltage can be given at 15V volts. The supply voltage of the device can be as high as 15V. An analog IC, referred to as COMPANDER, is used by this device to generate analog signals.
SA572D FeaturesWith 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
Supply voltage at 15V volts
SA572D ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
SA572D Audio Special Purpose applications.
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
Telecom Systems
Hi-Fi Equipment
| Lifecycle Status | OBSOLETE (Last Updated: 2 days ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Applications | Consumer Audio, Telecommunication Systems |
| Voltage - Supply | 6V~22V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Supply Voltage | 15V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | SA572 |
| Function | Compandor |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 15V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 6V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Analog |
| Analog IC - Other Type | COMPANDER |
| Supply Current-Max (Isup) | 6.3mA |
| Specifications | 110dB |
| Length | 10.3mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 6V ~ 22V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |