STA333SML TR OverviewThere is also an accompanying case included with this set. There is a recommendation that it should be mounted with a Surface Mount type mount. The file is embedded in a 30-WFBGA, CSPBGA case. This device has 2 channels. For your reference, here are some Fully Integrated Processor functions. It can be used in Pre-Amplifier. There is a supply of votage within 4.5V~18V. 0°C~70°C TA is the temperature range for this device. A chip has 30 terminations. You can find similar parts by searching for the STA333 family. Refer to the following specifications for the device: Full Flexible Amplification. It is possible to sort parts based on their consumer IC type using CONSUMER CIRCUIT. It should not be possible to power this part with a voltage lower than 4.5V (Vsup). A maximum supply voltage (Vsup) is reached at 18V. This electrical component represents the Sound Terminal™ series.
STA333SML TR FeaturesWith 30-WFBGA, CSPBGA channels
operate temperature at the range of 0°C~70°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
STA333SML TR ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STA333SML TR Audio Special Purpose applications.
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 30-WFBGA, CSPBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Series | Sound Terminal™ |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 30 |
| Applications | Pre-Amplifier |
| Voltage - Supply | 4.5V~18V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | STA333 |
| JESD-30 Code | R-PBGA-B30 |
| Function | Fully Integrated Processor |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 18V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I2S |
| Specifications | Full Flexible Amplification |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Height Seated (Max) | 0.715mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |