TLV320AC37CN OverviewThis item comes with a case that goes with it. The mounting type that is recommended is Through Hole. The embedded file is in the 20-DIP (0.300, 7.62mm) case. On the chip, 20 terminations are present. An electrical component representing the VBAP™ series can be found here. There is a voltage range of 3V that it can handle. A 20-pin is present on the chip. The device is equipped with a telecom IC type PCM CODEC. Temperatures over 70°C are not suitable for use.
TLV320AC37CN FeaturesWith 20-DIP (0.300, 7.62mm) channels
Supply voltage at 3V volts
TLV320AC37CN ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
TLV320AC37CN Audio Special Purpose applications.
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Packaging | Tube |
| Series | VBAP™ |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T20 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Operating Mode | SYNCHRONOUS/ASYNCHRONOUS |
| Telecom IC Type | PCM CODEC |
| Filter | YES |
| Companding Law | A-LAW |
| Length | 24.325mm |
| Height Seated (Max) | 5.08mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |